БЪЛГАРИЯ

Изследване на популярността на трансграничния регион за развитие на туризма

Изследването е проведено по количествен метод. Анкетата включваше въпроси както от отворен, така и от затворен тип, бяха изследвани и мненията и нагласите на бъдещите потребители относно инфраструктурата на региона, достъпа, настаняването и условията за забавление.

Проучването е проведено онлайн на сайта на проекта, сайтовете на партньорите, 4 информационни сайта в България и 4 информационни сайта в Турция.

Сайтове, където е публикувано проучването в Турция:

www.trakyaanaliz.com

www.kesanpostası.com

www.edirnepostası.com

www.edirneajans.com

Приключи разследването, което тече два месеца от двете страни на границата…

Бургас, България, Interreg-IPA Трансгранично сътрудничество Дирекцията на Европейския съюз действа като национален орган по проект номер CB005.2.23.014 „Живата сила на Странджа планина“, изпълняван в рамките на втората покана за предложения на България – Програма за сътрудничество с Турция. Проведено е двумесечно разследване от двете страни на границата под координацията на Провинциалната асоциация с нестопанска цел am Horizonti Association и в партньорство с Одрин. Транснационална асоциация за изследване на културите.

ДОВЕРИЕТО В ЛЕЧЕБНИТЕ ВЪЗМОЖНОСТИ НА ПЛАНИНАТА Е НАД 50%

Партньорите на проекта, наречен „Животворната сила на Истранка“, бяха избрани от партньорите на проекта в областта на здравния туризъм. Изследването, четирима българи и четирима турци, е проведено чрез онлайн анкета, публикувана на информационния сайт. Общо 2433 души от двете страни на границата изразиха своята подкрепа.

В проучването са участвали 50% от българите и 42% от турците. Само 12% до 13% от анкетираните смятат, че тяхната религия е религиозна.

Повече от 65% от анкетираните смятат, че информацията за климатичните курорти на планината Истранка е недостатъчна.

Той оценява възможностите за публикуване и развитие на планинския туризъм като недостатъчни или слаби и в двете страни. Над 54% в Турция и над 50% в България

Въпреки липсата на добри изследвания, водата в планинските извори има изключителни лечебни свойства, според масовите нужди на местното население. Повече от 65% от гласувалите в обществото са заявили, че вярват в лечебната сила на изворите, смятани в миналото за чудодейни.

Повечето респонденти в проучването получават подходяща информация от приятели и познати. Включвайки рекламата, медиите и социалните медии, само 22% от анкетираните му вярват. Проучването показа, че към възможностите, които предлага Странджа за здравен туризъм в България се интересуват предимно хора на възраст между 40 и 70 години, докато в Турция се интересуват от тези между 20-40 години. И в двете страни хората със завършено висше образование се интересуват предимно от здравословен престой в планината.

Проучването имаше за цел да събере и обобщи мненията и желанията на хората, така че те да повярват и да се доверят на терапевтичните и профилактичните свойства на трансграничния регион. Планината Истранка предлага отлични условия за климатична терапия и евентуално неизползвана водна терапия. Една от целите на проекта, наречен „Животворната сила на планината Истранка“, е да насърчи повече изследвания на климата и водата в региона и да постави основите за развитието на здравния туризъм. Един от най-популярните видове туризъм в Европа през последните години е здравният туризъм. Климатичните курорти са все по-предпочитани за профилактика и лечение на заболявания. Установено е, че изключителните характеристики на трансграничния регион на Странджа позволяват успешно съчетаване на различни видове туризъм: културен, еко, морски и медицински.

Обобщените резултати бяха публикувани на сайта на проекта, на 8 информационни сайта /4 в България и 4 в Турция/ и в специално книжно издание – брошура. Брошурата съдържаше и информация за природните ресурси на региона – климат, води, туризъм условия. Изданието е издадено на три езика: български, турски и английски, формат 60/90/16, 32 стр., 1600 бр./800 бр.

Loading

Може също да харесате...

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *